Laco - 861614
861614 Navy Watch Navy / Stainless Steel / Creme
| Brand: | Laco |
|---|---|
| Family: | Navy Watches |
| Reference: | 861614 (aka: 861614) |
| Name: | 861614 Navy Watch Navy / Stainless Steel / Creme |
| Produced: | 2016 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 36.00 mm |
| Case Lug Width: | 18.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | SuperLuminova |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Sword |
Description
The Laco Navy watch navy black is a navy watch with a Creme coloured dial with Arabic numerals. The stainless steel case measures 36mm across. It's fitted with a brown calf leather strap.