Laco - 861651.2
861651.2 Navy Watch Valencia / Stainless Steel / White
| Brand: | Laco |
|---|---|
| Family: | Navy Watches |
| Reference: | 861651.2 (aka: 8616512) |
| Name: | 861651.2 Navy Watch Valencia / Stainless Steel / White |
| Produced: | 2016 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Mineral |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | SuperLuminova |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Syringe |
Description
The Laco Navy watch Valencia is a navy watch with a Superluminova dial with Arabic numerals. The case is (42mm) and has a stainless steel Matt finished stainless steel case. It's fitted with a brown leather strap.