Laco - 862104
862104 Navy Watch Cuxhaven / Stainless Steel / White
| Brand: | Laco |
|---|---|
| Family: | Navy Watches |
| Reference: | 862104 (aka: 862104) |
| Name: | 862104 Navy Watch Cuxhaven / Stainless Steel / White |
| Produced: | 2016 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.50 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 10.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Syringe |
Description
The Laco Navy Watch Model Cuxhaven is a Navy watch with a white dial with arabic numerals. The case is (42,5mm) and has a stainless steel case with a polished and sandblasted finish fluited bezel. It's fitted with a Light coloured leather strap