Laco - 861971
861971 Pilot Watch Special Models Basel / Stainless Steel / White
| Brand: | Laco |
|---|---|
| Family: | Pilot Watches |
| Reference: | 861971 (aka: 861971) |
| Name: | 861971 Pilot Watch Special Models Basel / Stainless Steel / White |
| Produced: | 2016 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Mineral |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Sword |
Description
The Laco Pilot Watch Special Models Model Basel is a pilot's watch with a white dial with Arabic numerals. The 42mm matte-finished stainless steel case measures 42mm across. It's fitted with a taupe leather strap.