Laco - 861972
861972 Pilot Watch Special Models Model Luzern / Stainless steel / Black
| Brand: | Laco |
|---|---|
| Family: | Pilot Watches |
| Reference: | 861972 (aka: 861972) |
| Name: | 861972 Pilot Watch Special Models Model Luzern / Stainless steel / Black |
| Produced: | 2016 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Mineral |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Indexes: | Mixed |
|---|---|
| Dial Hands: | Sword |
Description
The Laco Pilot Watch Special Models Model Luzern is a pilot's watch with a black dial with Arabic numerals. The case has a black IP coating and measures 42mm. It's fitted with a black leather strap.