Laco - 861975
861975 Pilot Watch Special Models Model Lausanne / Stainless Steel / Black
| Brand: | Laco |
|---|---|
| Family: | Pilot Watches |
| Reference: | 861975 (aka: 861975) |
| Name: | 861975 Pilot Watch Special Models Model Lausanne / Stainless Steel / Black |
| Produced: | 2016 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Mineral |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Indexes: | Mixed |
|---|---|
| Dial Hands: | Sword |
Description
The Laco Pilot Watch Special Models Model Lausanne is a pilot's watch with a black dial with arabic numerals. The case is (42mm) and has a matte stainless steel case with black IP-coating. It's fitted with a Black leather strap.