Lang 1943 - L4300103
L4300103 Field Watch x seconde/seconde/ The Onion Crown King
| Brand: | Lang 1943 |
|---|---|
| Family: | Field Watch |
| Reference: | L4300103 (aka: L4300103) |
| Name: | L4300103 Field Watch x seconde/seconde/ The Onion Crown King |
| Produced: | 2023 |
| Limited: | Yes, 25 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 39.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Syringe |
Description
The Lang 1943 x seconde/seconde/ Field Watch The Onion Crown King is a limited edition of 25 pieces created as an hommage to the oversized onion style crowns favored by late founder Gerd-Rüdiger Lang.