Lang 1943 - L4300105
L4300105 Field Watch Retro Orange
| Brand: | Lang 1943 |
|---|---|
| Family: | Field Watch |
| Reference: | L4300105 (aka: L4300105) |
| Name: | L4300105 Field Watch Retro Orange |
| Produced: | 2023 |
| Limited: | Yes, 25 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 39.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Syringe |
Description
The Lang 1943 Retro Orange L4300105 is a limited edition of 25 pieces that pays homage to the bold spirit of the 1980's, with a Silver dial with neon numerals.