Lebois & Co - 241.435
241.435 Venturist Observatoire Chronométrique+ Chronometer Stainless Steel / Black / NATO
| Brand: | Lebois & Co |
|---|---|
| Family: | Venturist |
| Reference: | 241.435 (aka: 241435) |
| Name: | 241.435 Venturist Observatoire Chronométrique+ Chronometer Stainless Steel / Black / NATO |
| Limited: | Yes, 100 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 41.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Venturist is a sturdy yet refined tool watch for those who dare to venture. Mechanical, Automatic, Swiss Made. Observatoire Chronométrique+ certified on chronometry, ‘on-the-wrist’ performance, water-resistance, anti-magnetism and power reserve.