Leijona Heritage - 19.300.01.110
19.300.01.110 Oiva Classic White
| Brand: | Leijona Heritage |
|---|---|
| Family: | Oiva |
| Reference: | 19.300.01.110 (aka: 1930001110) |
| Name: | 19.300.01.110 Oiva Classic White |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 39.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Leijona Oiva Classic is a classically styled watch. Its name is a reference to a goldsmith by the name of Oiva Perkko, one of the founders of Oy Perkko Ab, the Finnish watch trade pioneer company manufacturing Leijona watches. The 39.00mm Stainless Steel case is manufactured by Voutilainen & Cattin SA, whilst Voutilainen’s dial manufacturing company Comblémine SA makes the Black dial. Inside ticks a self-winding movement with central seconds sourced from Sellita.