Leijona Heritage - 19.300.02.311
19.300.02.311 Môtiers Classic | Limited Edition
| Brand: | Leijona Heritage |
|---|---|
| Family: | Urho |
| Reference: | 19.300.02.311 (aka: 1930002311) |
| Name: | 19.300.02.311 Môtiers Classic | Limited Edition |
| Limited: | Yes, 50 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 39.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Leijona Môtiers Classic is a classically styled watch. Its name is a reference to the Swiss town where the watches are created. The 39.00mm Stainless Steel case is manufactured by Voutilainen & Cattin SA, whilst Voutilainen’s dial manufacturing company Comblémine SA makes the Blue dial. Inside ticks a self-winding movement with central seconds sourced from Sellita. Reference 19.300.02.311 is a limited edition of 50 pieces. The case is rose gold plated.