Leijona Heritage - 20.100.01.310
20.100.01.310 Urho Chrono Toivo
| Brand: | Leijona Heritage |
|---|---|
| Family: | Urho |
| Reference: | 20.100.01.310 (aka: 2010001310) |
| Name: | 20.100.01.310 Urho Chrono Toivo |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Leijona Heritage Urho Chrono is a chronograph styled after watches from the 1970's. The watch takes its name from Urho Perkko - the youngest of three founding brothers of Oy Perkko Ab, the Finnish watch trade company that owns the Leijona brand. The 42.00mm Stainless Steel case is manufactured by Voutilainen & Cattin SA, whilst Voutilainen’s dial manufacturing company Comblémine SA makes the Blue dial. Inside ticks a self-winding movement with chronograph sourced from Sellita.