Ligure - LWT210010
LWT210010 Tartaruga Scuba Diver Stainless Steel / White / Bracelet
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 41.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 200.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Sword |
Description
The Ligure Tartaruga LWT210010 has a cushion-shaped stainless steel case (diameter 41.00mm, 42.5mm lug-to-lug) which is crowned by a 120-click unidirectional bezel with ceramic insert. The dial is White. This watch is powered by the self-winding caliber SW200-1 a.