Ligure - LWT21005N
LWT21005N Tartaruga Scuba Diver Nero di Seppia Red
| Case Bezel: | Rotating, 0-60 (Dive) |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 41.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 200.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Gloss |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Sword |
Description
The Ligure Tartaruga 'Nero di Sepia'' LWT21005N has a cushion-shaped stainless steel case (diameter 41.00mm, 42.5mm lug-to-lug) with black DLC coating, which is crowned by a 120-click unidirectional bezel with ceramic insert. The dial is Black. This watch is powered by the self-winding caliber SW200-1 a.