Limes - U6017-LA1.6
U6017-LA1.6 Chyros Automatic - Black / black leather strap (Croco)
| Brand: | Limes |
|---|---|
| Family: | Chyros |
| Reference: | U6017-LA1.6 (aka: U6017-LA16) |
| Name: | U6017-LA1.6 Chyros Automatic - Black / black leather strap (Croco) |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 43.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Guilloche |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
Chyros 3 Automatik The Chyros Automatik comes with the popular Swiss automatic movement SW 200-1 TOP and is highly decorated with blued screws, perlage, Geneva stripes as well as the LIMES logo which can be seen through the mineral display back. The remarakable luminous dials are available in black and white. Movement: SW 200-1 TOP