Limes - U6017-LA2.2
U6017-LA2.2 Chyros Balancier Visible - Silvered / brown leather strap
| Brand: | Limes |
|---|---|
| Family: | Chyros |
| Reference: | U6017-LA2.2 (aka: U6017-LA22) |
| Name: | U6017-LA2.2 Chyros Balancier Visible - Silvered / brown leather strap |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 43.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Finish: | Guilloche |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The opening at 12 o'clock allows a discreet view inwards the Chyros BalancierVisible. The swinging balancier of the Eta 2824 TOP contrasts well with the remarkable dials. The reliable Swiss automatic movement is highly decorated with blued screws, perlage, Geneva stripes as well as the LIMES logo on the rotor which can be seen through the display back. Movement: Eta 2824 TOP with Open Balance