Limes - U6282C-LA2.1
U6282C-LA2.1 Pharo DayDate - Silvered / black leather strap
| Brand: | Limes |
|---|---|
| Family: | Pharo |
| Reference: | U6282C-LA2.1 (aka: U6282C-LA21) |
| Name: | U6282C-LA2.1 Pharo DayDate - Silvered / black leather strap |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.50 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Finish: | Guilloche |
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Alpha |
Description
The Pharo DayDate has been a popular member of the Pharo family for many years. Precise dials with daydate and fine Guilloch patterns as well as blue Breguet hands complement this valuable appearance. The new version comes with a dial with Roman numerals and Breguet hands. The previous model with applied indexes and Lancet hands is also still available. The 40,5mm ICKLER steel case - made of polished stainless steel - impresses with its elegant cannelage. The Swiss made handwound movement Eta 2834 TOP can be seen through the sapphire display back. Movement: ETA 2834 TOP