Limes - U6282C-LC1.1
U6282C-LC1.1 Pharo Chrono - Silvered / roman / black leather strap
| Brand: | Limes |
|---|---|
| Family: | Pharo |
| Reference: | U6282C-LC1.1 (aka: U6282C-LC11) |
| Name: | U6282C-LC1.1 Pharo Chrono - Silvered / roman / black leather strap |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.50 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Finish: | Guilloche |
| Dial Indexes: | Roman Numerals |
| Dial Hands: | Breguet |
Description
The Full Calendar chronograph with moonphase is the topmodel of the Pharo family. The 40,5mm ICKLER steel case - made of polished stainless steel - impresses with its elegant cannelage. The Swiss made chronograph movement Eta 7751 TOP can be seen through the sapphire display back. The precise dial impresses with its fine Clous-de-Paris Guilloch pattern. The elegant Sunray-Guilloch patterns on the three subdials and the blue Breguet-hands complement this valuable appearance.