Longines - L4.826.4.52.0
L4.826.4.52.0 1832 Moonphase 40 Stainless Steel / Black
| Brand: | Longines |
|---|---|
| Family: | 1832 |
| Reference: | L4.826.4.52.0 (aka: L48264520) |
| Name: | L4.826.4.52.0 1832 Moonphase 40 Stainless Steel / Black |
| Produced: | 2020 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Dauphine |
Description
The Longines 1832 reference L4.826.4.52.0 has a Stainless Steel case of 40.00mm, which houses the self-winding caliber L899.5 with moonphase and pointer date at 6 o'clock. The dial is Black.