Longines - L3.666.4.79.6
L3.666.4.79.6 Admiral Chronograph Grey
| Brand: | Longines |
|---|---|
| Family: | Admiral |
| Reference: | L3.666.4.79.6 (aka: L36664796) |
| Name: | L3.666.4.79.6 Admiral Chronograph Grey |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 21.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Grey |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Longines Admiral Chronograph features a case with a distinct a-symmetrical shape caused by its protected crown and pushers - both also screw down. Ref. L3.666.4.79.6 has a grey dial and a stainless steel bracelet.