Longines - L3.667.4.56.7
L3.667.4.56.7 Admiral Chronograph Ceramic
| Brand: | Longines |
|---|---|
| Family: | Admiral |
| Reference: | L3.667.4.56.7 (aka: L36674567) |
| Name: | L3.667.4.56.7 Admiral Chronograph Ceramic |
| Limited: | No |
| Case Bezel: | Tachymeter |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 21.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Longines Admiral ref. L3.6674.xx.7 features a stainless steel case fitted with a ceramic tachymeter ring in either grey or black. The bracelet is done in a matching set of materials. The case measures 42mm across; this watch is powered by caliber L705.