Longines - L3.668.4.76.2
L3.668.4.76.2 Admiral GMT
| Brand: | Longines |
|---|---|
| Family: | Admiral |
| Reference: | L3.668.4.76.2 (aka: L36684762) |
| Name: | L3.668.4.76.2 Admiral GMT |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Fixed, 24 Hour |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 21.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Ivory |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Longines Admiral GMT has a stainless steel case of 42mm with a fixed 24h bezel. As reference L3.668.4.76.2, it has a ivory dial and a leather strap.