Longines - L3.669.4.06.7
L3.669.4.06.7 Admiral GMT Ceramic
| Brand: | Longines |
|---|---|
| Family: | Admiral |
| Reference: | L3.669.4.06.7 (aka: L36694067) |
| Name: | L3.669.4.06.7 Admiral GMT Ceramic |
| Limited: | No |
| Case Bezel: | Fixed, 24 Hour |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 21.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Grey |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Longines Admiral GMT has a stainless steel case of 42mm. In the present version, it features a ceramic bezel. Powering this watch is the caliber L704.