Longines - L3.670.4.76.3
L3.670.4.76.3 Admiral Chronograph GMT
| Brand: | Longines |
|---|---|
| Family: | Admiral |
| Reference: | L3.670.4.76.3 (aka: L36704763) |
| Name: | L3.670.4.76.3 Admiral Chronograph GMT |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Tachymeter |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 21.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Longines Admiral Chronograph GMT has a stainless steel case of 42mm, fitted with an engraved stainless steel tachymeter bezel. This watch is powered by caliber L686, which is Longines' version of the ETA / Valjoux 7754.