Longines - L2.619.4.53.2
L2.619.4.53.2 Avigation Automatic Stainless Steel / Black
| Brand: | Longines |
|---|---|
| Family: | Avigation |
| Reference: | L2.619.4.53.2 (aka: L26194532) |
| Name: | L2.619.4.53.2 Avigation Automatic Stainless Steel / Black |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Mineral |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 38.50 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Alpha |
Description
The Longines Avigation L2.619.4.53.2 has a stainless steel case of 38.5mm with a domed mineral glass. The dial is black. This watch is powered by the self-winding caliber L619.2.