Longines - L2.285.4.87.6
L2.285.4.87.6 Conquest Classic Automatic 29.5 Stainless Steel / MOP / Bracelet
| Brand: | Longines |
|---|---|
| Family: | Conquest Classic |
| Reference: | L2.285.4.87.6 (aka: L22854876) |
| Name: | L2.285.4.87.6 Conquest Classic Automatic 29.5 Stainless Steel / MOP / Bracelet |
| Produced: | 2015 |
| Produced: | 2020 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 29.50 mm |
| Case Lug Width: | 15.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Gem-Set Indexes |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Longines Conquest Classic L2.285.4.87.6 has a stainless steel case of 29.5mm, which houses a selfwinding movement with central seconds and date (either L595 or 592 depending on the year of production). In this version, the dial is White mother-of-pearl.