Longines - L2.285.5.87.7
L2.285.5.87.7 Conquest Classic Automatic 29.5 Stainless Steel / Red Gold / MOP / Bracelet
| Brand: | Longines |
|---|---|
| Family: | Conquest Classic |
| Reference: | L2.285.5.87.7 (aka: L22855877) |
| Name: | L2.285.5.87.7 Conquest Classic Automatic 29.5 Stainless Steel / Red Gold / MOP / Bracelet |
| Produced: | 2015 |
| Produced: | 2020 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Mother of Pearl |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 29.50 mm |
| Case Lug Width: | 15.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Gem-Set Indexes |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Longines Conquest Classic L2.285.5.87.7 has a stainless steel case of 29.5mm, topped by a red gold bezel. It is powered by either caliber L592 or L595, depending on the year of production. The dial is mother-of-pearl.