Longines - L2.285.8.56.3
L2.285.8.56.3 Conquest Classic Automatic 29.5 Red Gold / Black
| Brand: | Longines |
|---|---|
| Family: | Conquest Classic |
| Reference: | L2.285.8.56.3 (aka: L22858563) |
| Name: | L2.285.8.56.3 Conquest Classic Automatic 29.5 Red Gold / Black |
| Produced: | 2015 |
| Produced: | 2020 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Red Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 29.50 mm |
| Case Lug Width: | 15.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
Longines Conquest Classic is the quintessential expression of the brand’s sporting elegance. Special attention went into the aesthetics of the bezel, the cabochon crown and the links. The Longines Conquest Classic includes technical features that meet the requirements of the most demanding sportsmen and women. Both sober and sophisticated, these models are guaranteed to catch the eye at the most fashionable soirées as well as in the stands of prestigious horse races. Ref. L2.285.8.56.3 has a pink gold case paired with a black dial.