Longines - L2.286.4.52.6
L2.286.4.52.6 Conquest Classic Quartz 29.5 Stainless Steel / Black
| Brand: | Longines |
|---|---|
| Family: | Conquest Classic |
| Reference: | L2.286.4.52.6 (aka: L22864526) |
| Name: | L2.286.4.52.6 Conquest Classic Quartz 29.5 Stainless Steel / Black |
| Produced: | 2020 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 29.50 mm |
| Case Lug Width: | 15.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Longines Conquest Classic reference L2.286.4.52.6 has a case of 29.50mm, which holds the quartz caliber L152. The dial is Black.