Longines - L2.386.3.92.7
L2.386.3.92.7 Conquest Classic Quartz 34 Stainless Steel / Red Gold PVD / Blue
| Brand: | Longines |
|---|---|
| Family: | Conquest Classic |
| Reference: | L2.386.3.92.7 (aka: L23863927) |
| Name: | L2.386.3.92.7 Conquest Classic Quartz 34 Stainless Steel / Red Gold PVD / Blue |
| Produced: | 2020 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 34.00 mm |
| Case Lug Width: | 17.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Longines Conquest Classic reference L2.386.3.92.7 has a case of 34.00mm, which holds the quartz caliber L156. Both case and bracelet are partially PVD-coated in red gold for a two-tone look. The dial is Blue.