Longines - L2.386.4.52.6
L2.386.4.52.6 Conquest Classic Quartz 34 Stainless Steel / Black
| Brand: | Longines |
|---|---|
| Family: | Conquest Classic |
| Reference: | L2.386.4.52.6 (aka: L23864526) |
| Name: | L2.386.4.52.6 Conquest Classic Quartz 34 Stainless Steel / Black |
| Produced: | 2021 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 34.00 mm |
| Case Lug Width: | 17.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Longines Conquest Classic reference L2.386.4.52.6 has a case of 34.00mm, which holds the quartz caliber L156. The dial is Black.