Longines - L2.387.0.57.6
L2.387.0.57.6 Conquest Classic Quartz 34 Stainless Steel / Ceramic / Diamond / Black
| Brand: | Longines |
|---|---|
| Family: | Conquest Classic |
| Reference: | L2.387.0.57.6 (aka: L23870576) |
| Name: | L2.387.0.57.6 Conquest Classic Quartz 34 Stainless Steel / Ceramic / Diamond / Black |
| Produced: | 2020 |
| Limited: | No |
| Case Bezel: | Gem-Set |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 36.00 mm |
| Case Lug Width: | 18.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Gloss |
| Dial Indexes: | Gem-Set Indexes |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Longines Conquest Classic reference L2.387.0.57.6 has a case of 36.00mm, which holds the quartz caliber L156. The outer ring of the bezel is made of Black ceramics, whilst the inner ring is diamond-set.