Longines - L2.798.4.72.6
L2.798.4.72.6 Conquest Classic Moonphase Stainless Steel / Silver / Bracelet
| Brand: | Longines |
|---|---|
| Family: | Conquest Classic |
| Reference: | L2.798.4.72.6 (aka: L27984726) |
| Name: | L2.798.4.72.6 Conquest Classic Moonphase Stainless Steel / Silver / Bracelet |
| Produced: | 2015 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 21.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Longines Conquest Classic Moonphase was introduced at BaselWorld 2015. It features a self-winding full calendar chronograph movement with moonphase in the form of caliber L678.2. The present model, reference L2.798.4.72.6, has a Stainless Steel case and a Silver dial.