Longines - L2.798.5.72.3
L2.798.5.72.3 Conquest Classic Moonphase Stainless Steel - Red Gold / Silver
| Brand: | Longines |
|---|---|
| Family: | Conquest Classic |
| Reference: | L2.798.5.72.3 (aka: L27985723) |
| Name: | L2.798.5.72.3 Conquest Classic Moonphase Stainless Steel - Red Gold / Silver |
| Limited: | No |
| Case Glass: | Sapphire |
|---|---|
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 21.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Longines Conquest Classic Moonphase was introduced at BaselWorld 2015. It features a self-winding full calendar chronograph movement with moonphase in the form of caliber L678.2. The present model, reference L2.798.5.72.3, has a stainless steel case with gold-capped bezel, and a White dial.