Longines - L2.799.5.56.7
L2.799.5.56.7 Conquest Classic 42 GMT Stainless Steel - Red Gold / Black / Bracelet
| Brand: | Longines |
|---|---|
| Family: | Conquest Classic |
| Reference: | L2.799.5.56.7 (aka: L27995567) |
| Name: | L2.799.5.56.7 Conquest Classic 42 GMT Stainless Steel - Red Gold / Black / Bracelet |
| Limited: | No |
| Case Glass: | Sapphire |
|---|---|
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 21.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Longines Conquest Classic GMT L2.799.5.56.7 has a stainless steel case of 42.00mm with gold-capped bezel, Power comes from caliber L704.2 - a self-winding caliber with additional 24-hour hand and date function. The dial is Black.