Longines - L3.718.4.76.9
L3.718.4.76.9 Conquest V.H.P. GMT 41 Stainless Steel / Silver / Rubber
| Brand: | Longines |
|---|---|
| Family: | Conquest V.H.P. |
| Reference: | L3.718.4.76.9 (aka: L37184769) |
| Name: | L3.718.4.76.9 Conquest V.H.P. GMT 41 Stainless Steel / Silver / Rubber |
| Produced: | 2018 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 41.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Longines Conquest V.H.P. GMT was introduced in 2018. In this models Longines pairs its ultra-accurate V.H.P. movement technology with a second time zone indication and an innovative 'Flash Setting' system which allows the watch to be set via a smartphone without an external connection such as WiFi or Bluetooth. The pictured ref. L3.718.4.76.9 has a stainless steel case with a diameter of 41.00mm. The dial is White.