Longines - L3.726.2.96.6
L3.726.2.96.6 Conquest V.H.P. 43 PVD / Blue / Bracelet
| Brand: | Longines |
|---|---|
| Family: | Conquest V.H.P. |
| Reference: | L3.726.2.96.6 (aka: L37262966) |
| Name: | L3.726.2.96.6 Conquest V.H.P. 43 PVD / Blue / Bracelet |
| Produced: | 2017 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 43.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Longines Conquest V.H.P. ('Very High Precision') was introduced in 2017. The models within this collection are all powered by extremely precise quartz movements accurate to approx. 5 seconds a year. They come in various sizes and with a choice of dials. The pictured reference L3.726.2.96.6 has a PVD-coated stainless steel case with a diameter of 43.00mm which holds a caliber {CALIBER] movement. The dial is Blue.