Longines - L2.743.4.76.6
L2.743.4.76.6 Conquest Chronograph Automatic 41mm Silver
| Brand: | Longines |
|---|---|
| Family: | Conquest |
| Reference: | L2.743.4.76.6 (aka: L27434766) |
| Name: | L2.743.4.76.6 Conquest Chronograph Automatic 41mm Silver |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Tachymeter |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 41.00 mm |
| Case Lug Width: | 21.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
Longines Conquest is the quintessential expression of the brand’s sporting elegance. Special attention went into the aesthetics of the bezel, the cabochon crown and the links. The Longines Conquest includes technical features that meet the requirements of the most demanding sportsmen and women. Both sober and sophisticated, these models are guaranteed to catch the eye at the most fashionable soirées as well as in the stands of prestigious horse races. Ref. L2.743.4.76.6 has a stainless steel case with matching bracelet and a silver dial. It is powered by the columnwheel caliber L688.