Longines - L3.158.0.88.6
L3.158.0.88.6 Conquest Quartz 25 Diamond
| Brand: | Longines |
|---|---|
| Family: | Conquest |
| Reference: | L3.158.0.88.6 (aka: L31580886) |
| Name: | L3.158.0.88.6 Conquest Quartz 25 Diamond |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 25.00 mm |
| Case Lug Width: | 12.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Gem-Set Indexes |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Longines Conquest pairs an elegant design with sport watch worthy performance. Even with its present 25mm case (with diamond-set bezel!), it is still water resistant up to 300 meters. Powering this model is the quart caliber L250 movement.