Longines - L3.158.4.16.6
L3.158.4.16.6 Conquest Quartz 25
| Brand: | Longines |
|---|---|
| Family: | Conquest |
| Reference: | L3.158.4.16.6 (aka: L31584166) |
| Name: | L3.158.4.16.6 Conquest Quartz 25 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 25.00 mm |
| Case Lug Width: | 12.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Longines Conquest pairs an elegant design with sport watch worthy performance. Even with its present discrete 25mm case, it is still water resistant up to 300 meters. Powering this model is the quart caliber L250 movement.