Longines - L3.180.0.87.6
L3.180.0.87.6 Conquest 29.5 Automatic Double Row Diamond
| Brand: | Longines |
|---|---|
| Family: | Conquest |
| Reference: | L3.180.0.87.6 (aka: L31800876) |
| Name: | L3.180.0.87.6 Conquest 29.5 Automatic Double Row Diamond |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 29.50 mm |
| Case Lug Width: | 15.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Longines Conquest is a sports watch with elegant looks. As presented, it features a stainless steel case of 29.5mm that is water resistant up to 50 meters; it features a bezel set with a double row of diamonds. This watch is powered by caliber L595.