Longines - L3.257.4.57.2
L3.257.4.57.2 Conquest 29.5 Quartz Ceramic
| Brand: | Longines |
|---|---|
| Family: | Conquest |
| Reference: | L3.257.4.57.2 (aka: L32574572) |
| Name: | L3.257.4.57.2 Conquest 29.5 Quartz Ceramic |
| Limited: | No |
| Case Glass: | Sapphire |
|---|---|
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 29.50 mm |
| Case Lug Width: | 15.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Gem-Set Indexes |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Longines Conquest pairs elegance with remarkable performance. In this version, the Conquest sports a stainless steel case wit ceramic bezel, measuring 29.5 mm - one that is water resistant up to 300 meters. This watch is powered by the quartz caliber L250.