Longines - L3.276.4.58.6
L3.276.4.58.6 Conquest 29.5 Automatic Stainless Steel Black
| Brand: | Longines |
|---|---|
| Family: | Conquest |
| Reference: | L3.276.4.58.6 (aka: L32764586) |
| Name: | L3.276.4.58.6 Conquest 29.5 Automatic Stainless Steel Black |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 29.50 mm |
| Case Lug Width: | 15.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Longines Conquest is a sports watch with elegant looks. As presented, it features a stainless steel case of 29.5mm that is water resistant up to 300 meters; it is powered by caliber L595.