Longines - L3.279.0.57.6
L3.279.0.57.6 Conquest Chronograph Quartz 35
| Brand: | Longines |
|---|---|
| Family: | Conquest |
| Reference: | L3.279.0.57.6 (aka: L32790576) |
| Name: | L3.279.0.57.6 Conquest Chronograph Quartz 35 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Gem-Set |
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 35.00 mm |
| Case Lug Width: | 17.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Gem-Set Indexes |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Longines Chronograph Quartz 35 is an elegant sports watch. It features a stainless steel case of 35mm that is water resistant up to 300 meters, housing the quartz caliber L538. In this configuration, the bezel is set with 35 diamonds. An additional 11 are found in the dial.