Longines - L3.279.4.56.6
L3.279.4.56.6 Conquest Chronograph Quartz 35
| Brand: | Longines |
|---|---|
| Family: | Conquest |
| Reference: | L3.279.4.56.6 (aka: L32794566) |
| Name: | L3.279.4.56.6 Conquest Chronograph Quartz 35 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 35.00 mm |
| Case Lug Width: | 17.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Longines Chronograph Quartz 35 is an elegant sports watch. It features a stainless steel case of 35mm that is water resistant up to 300 meters, housing the quartz caliber L538.