Longines - L3.281.0.57.7
L3.281.0.57.7 Conquest 35 Quartz Ceramic Diamond
| Brand: | Longines |
|---|---|
| Family: | Conquest |
| Reference: | L3.281.0.57.7 (aka: L32810577) |
| Name: | L3.281.0.57.7 Conquest 35 Quartz Ceramic Diamond |
| Limited: | No |
| Case Bezel: | Gem-Set |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 35.00 mm |
| Case Lug Width: | 17.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Gem-Set Indexes |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Longines Conquest pairs elegance with remarkable performance. In this version, the Conquest sports a stainless steel case with a ceramic and diamond bezel, measuring 35 mm - one that is water resistant up to 50 meters. This watch is powered by the quartz caliber L263.