Longines - L3.376.4.97.6
L3.376.4.97.6 Conquest Quartz 29.5 Stainless Steel / Blue - Diamond
| Brand: | Longines |
|---|---|
| Family: | Conquest |
| Reference: | L3.376.4.97.6 (aka: L33764976) |
| Name: | L3.376.4.97.6 Conquest Quartz 29.5 Stainless Steel / Blue - Diamond |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 29.50 mm |
| Case Lug Width: | 15.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Gem-Set Indexes |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Longines Conquest L3.376.4.97.6 has a stainless steel case with a diameter of 29.50mm. The dial is Blue. This watch is powered by a quartz movement with central seconds and date (caliber L152).