Longines - L3.377.3.87.7
L3.377.3.87.7 Conquest Quartz 34 Stainless Steel - Yellow Gold / MOP
| Brand: | Longines |
|---|---|
| Family: | Conquest |
| Reference: | L3.377.3.87.7 (aka: L33773877) |
| Name: | L3.377.3.87.7 Conquest Quartz 34 Stainless Steel - Yellow Gold / MOP |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 34.00 mm |
| Case Lug Width: | 17.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Gem-Set Indexes |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Longines Conquest ref. [WATCH_REF} has a stainless steel case of 34.00mm, which houses a quartz movement with central seconds and date (caliber L156). The dial is White mother-of-pearl. It comes fitted with a stainless steel bracelet. Both case and bracelet are partially PVD-coated in yellow gold.