Longines - L3.378.4.87.6
L3.378.4.87.6 Conquest Quartz 36 Stainless Steel / MOP
| Brand: | Longines |
|---|---|
| Family: | Conquest |
| Reference: | L3.378.4.87.6 (aka: L33784876) |
| Name: | L3.378.4.87.6 Conquest Quartz 36 Stainless Steel / MOP |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 36.00 mm |
| Case Lug Width: | 17.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Gem-Set Indexes |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Longines Conquest ref. L3.378.4.87.6 has a stainless steel case with a diameter of 36.00mm, which houses a quartz movement with central seconds and date in the form of caliber L156. The dial is White mother-of-pearl. It comes on a stainless steel bracelet.