Longines - L3.381.4.76.6
L3.381.4.76.6 Conquest 34 Quartz Moonphase Stainless Steel / Silver / Bracelet
| Brand: | Longines |
|---|---|
| Family: | Conquest |
| Reference: | L3.381.4.76.6 (aka: L33814766) |
| Name: | L3.381.4.76.6 Conquest 34 Quartz Moonphase Stainless Steel / Silver / Bracelet |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 34.00 mm |
| Case Lug Width: | 17.00 mm |
| Water Resistance: | 300.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Longines Conquest 34 reference L3.381.4.76.6 has a Stainless Steel case with a diameter of 34.00mm, which holds the quartz caliber L296.2. The dial is Silver.